Wiesz że powinieneś pracować z psychologiem? Tak, ty! To do Ciebie mówię. Rodzicu, matko, ojcu. Udowodnię Ci to w tym wpisie, pokaże Ci także jak bardzo się mylisz jeśli chodzi o wiedzę na temat współpracy z profesjonalistą który będzie dla Ciebie i pomoże Ci spojrzeć na wszystko z innej perspektywy.

Dla mnie praca z psychologiem to odkrycie dekady. Nie wstydzę się tego, a powiem nawet że napawa mnie to dumą, jeśli praca nad sobą dla ciebie jest tematem tabu, to myślę że jesteś głęboko… no właśnie, gdzie jesteś? Zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym? Gdybyś teraz miał umierać, odchodzić z tego świata, bezpowrotnie zniknąć to co by napisano o Tobie? Kim jesteś? Jak widzą Cię ludzie których znasz? W jakim miejscu są dziś twoje emocje? Analizujesz? Czujesz, szukasz świadomie szczęścia i odcinasz toksyczne znajomości oraz rzeczy które zabierają ci szczęście?

Psycholog pomógł wielu osobom którym znam, stereotyp tego że z psychologiem pracują ludzie bardzo zaburzeni jest błędny, boimy się tego czego nie znamy, psychologa, psychiatry, wszystko związane ze strefą psyche nas przeraża. Nie raz słyszałem – Ze mną jest wszystko w porządku, nie potrzebuje psychologa, albo Nie będę płacił komuś by mnie wysłuchał, swoje problemy zostawiam dla siebie. Zaczynam sobie wtedy rwać włosy z głowy, takie riposty ewidentnie wskazują na brak wiedzy o tym jak to wygląda.

Chciałbym Wam przedstawić dwa fronty, dwie różne osoby, dwie różne szkoły i podejścia. Dziś możesz umówić się na sesje w gabinecie u profesjonalisty, a także odbyć sesje we własnym domu przez Skype.

Oto sylwetki dwóch profesjonalistów, którzy opowiedzą nieco o sobie, pracy psychologa i metodach jakimi pracują. Tekst powstał przy współpracy z poniższymi psychologami. Tylko dla was moi drodzy czytelnicy Kamil i Magda postanowili podzielić się tajnikami swojej pracy i przygotowali pewną niespodziankę. Zapraszam do uważnej lektury!

Kamil Perończyk -Psycholog specjalizujący się w ludzkiej seksualności.

W  praktyce zajmuje się problemami szeroko pojętego zdrowia psychicznego i seksualnego kierując się zasadami etyki poradnictwa psychologiczno-seksuologicznego. Prowadzi psychoedukację i poradnictwo indywidualne i partnerskie (małżeńskie).

Absolwent Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie- uzyskanie tytułu magistra psychologii w 2014 roku. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
Stażysta w Centrum Terapii Lew-Starowicz w Warszawie.  Uczeń Szkoły Terapii Seksualnej której  tok rozwoju  jest skierowany w kliniczną stronę ludzkiej seksualności i deficytów w obszarach życia seksualnego.

Z drugiej strony wiedzę i pozytywne podejście oparte na zasobach i potencjale seksualnym danego układu (związku, relacji) czerpię ze  szkoły Sex CoachU-  World Association of Sex Coaches and Sex Coach Univeristy,  w trakcie certyfikacji SexCoach

Kamil Perończyk : „Problemy często wydarzają się dla NAS a nie przeciwko nam…”,powiedział kiedyś Ktoś. Problemy, choć to trudne, pomagają Nam się rozwijać, kształtują Nas, umożliwiają stawanie się kimś innym, często lepszym, albo i nie, czasem wgniatają nas w glebę i nie dają się z niej podnieść. Ozdabiamy je, zapinamy do nogi jak złotą kulę i z uporem maniaka ciągniemy za sobą, chwaląc się i hołubiąc jacy to nie jesteśmy silni i jak bardzo mamy przerąbane, niech ludzie widzą i nas żałują, a co!
Niko napisał powyżej pytania- Jak widza cie ludzie? Analizujesz?

Ja zapytam- a Jak widzisz się ty SAM/A? Poszedłbyś/ła ze sobą na piwo, zakochał/a byś się w sobie? Chciałby/łaś stworzyć ze sobą relację?
Analizujesz? To dobrze… ale może, podkreślam może, istnieje takie prawdopodobieństwo, że analizujesz się zbyt często, ze „złej” perspektywy, może za bardzo sobie pobłażasz albo za bardzo się biczujesz ?
Może nie masz problemów, ale jeśli jakieś jednak masz, coś ci doskwiera, coś uwiera, jest w twoim życiu coś z czym lub na coś się nie zgadzasz, to może warto porozmawiać o tym z kimś, kto ma inną perspektywę, kto dosłownie uczył się jak pomagać w takich czy innych przypadkach.

Potrzebujesz psychologa, Dobry Psycholog online

Kamil Perończyk

Po co idziesz do lekarza jak cię coś boli, albo rękę Ci utnie- przecież możesz sobie poradzić z tym sam. Książki i internet jest, nikt ci nie będzie mówił jak sobie masz radzić z odciętą kończyną,Ty wiesz lepiej. Nie płać komuś za pomoc, przecież sam możesz sobie pomóc, a z uszkodzonym samochodem jedź do znajomego okulisty-bo znajomy i może się zna.

Istnieje jednak prawdopodobieństwo że nie uda Ci się samemu przez to przejść, masz jeszcze na podorędziu znajomych, przyjaciół i rodzinę… oni mogą pomóc… no chyba że nie, bo mają swoje problemy, i jest szansa że nie dają sobie rady, tak samo jak ty, albo że tak głupio zwierzać się się ze swoich rozterek… chyba że są to ludzie w tym przeszkoleni, wiedzą co i jak powiedzieć, żeby dotarło, albo wiedzą czego nie mówić, żebyś wpadł na to SAM…

Spotkanie z psychologiem (choć niesie takie znamiona) to nie spotkanie z przyjacielem na kawce i wypłakanie mu się. To spotkanie z samym Sobą w obecności świadomej tego procesu osoby, która może Ci pomóc zrozumieć, spojrzeć z innej perspektywy. To wizyta w swojej głowie, rozgrywana na głos, z pomocą suflera. Bo jeśli myślałeś kiedykolwiek- idę do psychologa, on/ona mi namiesza w głowie, coś powie, ja to zrobię i będzie lepiej, dostanę receptę na mój problem- jedna wizyta i bum zrobione ! To bardzo się mylisz… to TY wykonujesz największa pracę- bo pracę nad SOBĄ.

Różne są nurty pracy, bardziej i mniej analityczne, dające zadania i wyzwania, stroniące od jakichkolwiek sugestii, jest ich masa- sprawdź jaki styl pracy pasuje Tobie. Jedni lubią klasykę- czując się przy takim psychologu pewnie, bezpiecznie, inni lubią swobodę i nie rozluźnia to ich chęci pracy. Różne potrzeby różne zestawy PanVi### (znanej kiedyś marki szamponów).

Jedno jest pewne, jak czujesz że nie masz siły, że nie dajesz z czymś rady, albo że po prostu masz problem to idź z kimś o tym porozmawiaj. Skoro borykasz się z tym od jakiegoś czasu, znaczy to tylko tyle, że sam sobie nie pomożesz bo nie wiesz jak… a ktoś – Psycholog- Psychoterapeuta- Psychiatra- – może wie…więcej od Ciebie.

Jak pracuję… ??? SŁUCHAM i rozmawiam…. przez swoje filtry rozpoznając co osoba zgłaszająca się do mnie ma na myśli, jak definiuje problem. Jak go widzi, co przez to rozumie, jaki jest świat według niej i jak się z tym czuje. Rozmawiamy o tym jak może sobie z tym poradzić. Wierze, że poczucie humoru pomaga w rozmowie. Wiem, że to działa. Wierzę, że szkoły i kursy w których praktykuje, tak bardzo od siebie różne- od prowokatywności do psychodynamiki, łączą się i dają efekt. Rozmowa… ona jest elementem leczącym to co nazywasz problemem, to ona wprowadza zmianę jeśli tylko chcesz coś zmienić.

PsychoKaffe Kamil Perończyk

PsychoCars

Magdalena Widłak-Langer, psycholog

Stereotyp, o którym Nikodem wspomniał powyżej, jest bardzo silny. Choć od piętnastu lat zmiany idą ku lepszemu, nadal spotykam się w swojej praktyce czy życiu prywatnym ze stwierdzeniem, że „ze mną nie jest tak źle, żeby iść do psychologa”. Zupełnie, jakby psycholog był ostatecznością – przysłowiową, „brzytwą, której tonący się chwyta”.

Nie raz słyszałam – żałuję, że nie przyszedłem do gabinetu trzy lata temu, wtedy uniknąłbym tak wielu trudnych sytuacji, wyborów.

Często tak bywa, że doprowadzenie siebie do ostateczności przez zaniechanie działań o charakterze „psychologicznej prewencji” to niepotrzebne narażanie się na emocje i sytuacje, których można zwyczajnie uniknąć.
Warto pamiętać, że współpracę z psychologiem można traktować jako swego rodzaju działanie profilaktyczne. Większość z nas wie, że do dentysty lepiej chodzić na kontrolę niż wtedy, kiedy pojawi się znaczący ubytek, a wraz z nim ból. Podobnie jest z wizytą u psychologa – nie warto czekać do momentu, kiedy poczujesz, że rozpada się twoje życie, że boli.

Z mitami dotyczącymi sesji z psychologiem rozprawiam się bardzo często, zarówno w artykułach na moim zawodowym blogu www.psychetee.pl, w prasie tradycyjnej oraz w nowoczesnych mediach internetowych, telewizji ZdrowoMania TV.Wiem, że te mity są silnie związane ze stereotypami, jednak nie warto używać ich jako wymówki, by nie dbać o siebie. Człowiek ma tendencje do odrzucania tego co nieznane, co nowe – często tracąc przez to wiele dobrego.

Potrzebujesz psychologa, Dobry Psycholog online

Magdalena Widłak-Langer

Kiedy więc pojawia się w rozmowie taki argument, proponuję eksperyment – idź, sprawdź i zobacz jak ty czujesz się u psychologa w gabinecie. Watro pamiętać, że dziś nie musi to być gabinet stacjonarny, lecz wirtualny, czyli zacisze własnego domu, z łączem internetowym lub zasięgiem telefonii komórkowej. Być może, tak jak Nikodem dokonasz odkrycia dekady 🙂

Jeżeli obawiasz się, że psycholog czyta w myślach lub „namiesza ci w głowie”, zarzuć to myślenie. Psycholog ma odpowiednie wykształcenie, często również określone cechy osobowości, dlatego wybiera ten zawód i w nim trwa. Nie ma jednak nadprzyrodzonych zdolności. Psycholog to nie jasnowidz, również nie szarlatan 😉

Rolą dobrego psychologa nie jest mówienie tobie co i jak masz zrobić oraz jak masz myśleć lub co masz czuć, lecz pokazanie tobie innej perspektywy poza schematem, w którym być może jesteś. Psycholog nie radzi, nie daje złotych środków i nie wybiera drogi jaką pójdziesz. Psycholog wskazuje wachlarz możliwości do wykorzystania – decyzję zawsze podejmujesz Ty.
Jeżeli masz jakieś obawy w związku z sesją u psychologa, warto na pierwszym spotkaniu o tych obawach powiedzieć – reakcja psychologa wiele ci powie o tym, jaka to osoba. Czy stara się ciebie zrozumieć? Wyjaśnia to co dla ciebie ważne? Podejmuje tematy, które z twojej perspektywy są trudne?

Jak pracuję?
Pomagam ludziom w podnoszeniu jakości ich życia. Moimi klientami są osoby, które chcą zmian, chcą żyć pełniej, z satysfakcją, radością, bez lęku i bez rozpamiętywania tego, co wydarzyło się w przeszłości.

W mojej praktyce spotykam się z ludźmi, którzy pragną pracować w obszarach akceptacji, poczucia własnej wartości, poczucia bezpieczeństwa, uporania się z traumą, dbania o siebie, komunikacji (zarówno ze sobą jak i z innymi), budowania zdrowych relacji, również wychodzenia z tych, które są toksyczne. Pracujemy nad wieloma innymi tematami.
Działam w nurcie psychologii pozytywnej, co oznacza, że w trakcie pracy, skupiam się na zasobach klienta (mocnych stronach, które można wykorzystać do pracy od razu), a nie na deficytach. Również dlatego podczas sesji – zazwyczaj – kluczowym tematem rozmowy nie jest przeszłość.

Głównym narzędziem mojej pracy jest rozmowa, jednak wykorzystuje jeszcze wiele innych narzędzi stosowanych w psychologii pozytywnej, jak uważność, praktykę wdzięczności, racjonalną terapię zachowań, „cancer coaching” i wiele innych.To z jakich narzędzi korzystam, nie zależy tylko ode mnie. Mogę rekomendować pewne rozwiązania, na które możesz się zgodzić lub nie. Wszystko to, co dzieje się w procesie pracy ze mną, to twoja decyzja. Ja nie podejmę jej za ciebie.
Wiele osób, z którymi współpracuję zdziwiona jest faktem, że praca podczas sesji, to jedynie część procesu. Jego pozostała część to osobista praca każdego dnia, poza gabinetem psychologicznym – czy to tym stacjonarnym czy wirtualnym.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub zwyczajnie chcesz się podzielić tym, jaka jest twoja opinia na temat pracy z psychologiem lub dotychczasowe doświadczenia, śmiało pisz: psychetee@gmail.com

 

Tutaj chcielibyśmy zaoferować Wam świetny deal. Dla czytelników naszego bloga nasza para psychologów zaoferowała super promo. Promocja trwa do końca roku tak więc nie ma czasu do stracenia moi drodzy!

Kamil na hasło Rock daddy oferuje -20% na współpracę z Wami w ramach PsychoKaffe w Krakowie i Dąbrowie Górniczej, śmiało piszcie i dzwońcie do Kamila.

Magda z kolei oferuje wam po wykupieniu z góry czterech sesji, piątą gratis na współpracę przez Skype. Oferta obowiązuje tylko dla sesji prowadzonych wirtualnie ale istnieje opcja przeprowadzenia sesji osobiście w jej gabinetach w Poznaniu lub Kórniku koło Poznaniu w pełnej cenie. Ci którzy z Magda już współpracują wiedzą ze jest warta każdych pieniędzy 😉  Pamiętajcie! Hasło: Rock daddy

Zadbajcie o siebie tak jak robię to ja, głowa jest tylko jedna:)

Ave

Wykorzystujemy pliki cookies. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.