Znalazłem się w nowej sytuacji. Życie zaskakuje nas nie raz. Czasem bardziej, czasem mniej. Jak wiecie, albo i nie jakieś dwa miesiące temu moje dotychczasowe życie wywróciło się o 180 stopni. Od 25 kwietnia mieszkam sam.  Zanim to nastąpiło byłem targany różnymi emocjami, ale głownie był to strach. 

Ostatnio zacząłem się uczyć nowej roli. Analizować, zapisywać wręcz wnioski i edukować się w tym kierunku. Jak być dobrym tatą dla dzieci, jak być dobrym eks. Odkryłem świetną książkę, daje mi wiele do myślenia i wiele wyciągam z niej.  Divorced Dad’s Survival Book How to Stay Connected With Your Kids – Czyli dosłownie Książka Przetrwania Ojca Rozwodnika – Jak pozostać w dobrych kontaktach z dzieciakami.

Książka pisana z różnych perspektyw, z różnych rozwodów, ojca, dzieci, a także profesjonalistów. Dla rozstających się w zgodzie, w wojnie, o tych co cenią sobie wspólne wychowywanie dzieci i tych którzy niestety robią w czasie rozwodu piekło z ich życia. Dla mnie ważne w tym jest to, czego mogę się dowiedzieć i to jakie refleksje przynosi w moim własnym rozstaniu.

Jednym z największych dramatów których się obawiałem to to że nie będę wystarczająco często blisko moich dzieci, bałem się tego okrutnie. Paraliżował mnie wręcz strach. Płakałem po kątach gdy tylko pojawiała się ta myśl w głowie. Jednak po przeprowadzce uświadomiłem sobie jedną cholernie ważną rzecz. Postanowiłem także że nie pozwolę się zadomowić temu strachowi.

Porozmawialiśmy z naszą 5-letnia córką o tym że oboje ją bardzo kochamy, że nic w tej kwestii się nie zmienia, że tata i mama będą mieszkać osobno a ona i jej brat będą mieli dwa domy. Będzie miała u taty zabawki, filmy na DVD, swoje ubrania i wszystko co ma w domu u mamy. I tak jest, mają swoje szuflady w sypialni, swoje ubrania, pościele. Maks z racji głębokiego  autyzmu nie mógł tego tak przejść, ale mówiłem mu pare dni wcześniej że będzie miał domek mamy i taty.

W pierwszym tygodniu, gdy tylko opadł kurz przeprowadzki, po pierwszej nocy zaprosiłem dzieciaki z mamą do mnie. Mega się cieszyły, spędziliśmy miły wieczór razem. Dzieciaki zaaklimatyzowały się wręcz w pare minut, zaglądały do szaf, lodówki, biegały, skakały po łóżku, a my wspólnie tłumaczyliśmy im że to jest też ich domek. Rewelacyjnie to przyjęły.

Omówiliśmy razem sprawy zostawania na noc u taty, dzieciaki nie mogły się doczekać. Moj strach zaczął ustępować, zacząłem rozumieć że moje życie po pracy powinno się skupić na dzieciach, dopiero potem na całej reszcie. Dzieci uwielbiają zostawać u taty. Robimy razem różne rzeczy, tak samo jak w domu u mamy. Zabieram ich do siebie na noc raz w ciągu tygodnia i raz w weekend, czasem zostają z piątku do niedzieli. W tygodniu zawożę ich do domu przed ich szkołą i moją pracą. Dwa razy w tygodniu wpadam do nich lub zabieram ich do mnie na popołudnie.

A jeden dzień w tyg lub dwa gdy ich nie ma u mnie lub mnie u nich dzwonimy do siebie video. Strach zniknął, nie żywi się już na mojej głowie. Wiele jeszcze przed nami, ale wierzę że z czasem będzie tylko lepiej i łatwiej się zaadoptować do nowej sytuacji. Nie jestem tatą na weekendy, jestem tatą codziennie. Tata który jest. Dzieciaki zawsze mogą do mnie zadzwonić, choćby widziały mnie 5 minut temu. Razem zaznaczamy na kolorowo w kalendarzu dni które spędzamy razem, widzą to wizualnie, wiedzą że mimo tego że nie ma mnie razem z mamą to jestem bliżej niż kiedykolwiek.

Powiesz że przecież można lepiej to rozwiązać, można przecież dla dzieci żyć razem, że rozwód to tragedia, trauma. Zadaj sobie pytanie, czy życie na siłę, udawanie przed dziećmi, konflikty, uczucie dyskomfortu jest dobrym podłożem do wychowywania dzieci. Chcę nadmienić że u nas nie było tego. Podjęliśmy tą decyzje rozważnie, oboje boimy się tego z czym nam przyszło się zmierzyć, ale naprawdę dajemy radę ucząc się codziennie nowych ról.

Jeśli się nie starasz, nie szukasz, nie uczysz się to dopada cię strach. On wiele potrafi zepsuć. Zniszczyć nas w środku. A ja chcę być dla moich dzieci wzorem, oparciem i tatą, nie gościem który był tatą.

Ave

Wykorzystujemy pliki cookies. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.